rozklad-saturacji
Diagnostyka

Badanie snu – poligrafia, polisomnografia

Badanie tak zwanej „małej polisomnografii” wykonuje się w warunkach domowych pacjenta, jest przez to bardziej komfortowe.

Pielęgniarka podłącza pacjentowi niewielkie urządzenie przenośnie w godzinach wieczornych, z którym chory śpi przez noc w swoim łóżku.

W trakcie badania urządzenie bezpośrednio wysyła dane do centralnego systemu rejestrującego, gdzie wszystkie parametry snu są zapisywane, a następnie poddawane fachowej analizie.

Parametry rejestrowane w trakcie badania to między innymi: saturacja, czyli wysycenie tlenem krwi tętniczej, tętnofala tętnaEKGprzepływy powietrza przez usta i nosruchy klatki piersiowejruchy przeponypołożenie ciała oraz dźwięki chrapania pacjenta.

Lekarz ma dostęp do wyniku od razu po jego zarejestrowaniu. Może zaproponować właściwe postępowanie w zależności od rodzaju zdiagnozowanej w badaniu patologii. Kieruje Pacjenta do specjalisty neurologa, jeśli badanie potwierdzi bezdech o typie centralnym.

Przykładowy wynik badania snu (raport sumaryczny)

Wynik badania przedstawiony poniżej jest rzeczywistym badaniem osoby, która skarży się na chrapanie i okresowe uczucie niewyspania w ciągu dnia. Do tej pory laryngolog jej nie badał, a skierowanie na badanie polisomnograficzne otrzymała od swojego lekarza rodzinnego. Usunięto dane identyfikacyjne Pacjenta.

wskaźniki ODI4%

Wykres spadków saturacji ODI4% przedstawia liczbę spadków saturacji o przynajmniej 4% w poszczególnych godzinach badania.

średni spadek saturacji

Wykres średniego spadku saturacji przedstawia uśrednioną wartość obniżenia saturacji z uwzględnieniem godzin snu. Na przykład dla pierwszej, drugiej i trzeciej godziny snu, średni spadek saturacji wyniósł 5%.

Wykresy wartości współczynnika desaturacji (DC) oraz parametru WZS. Są to parametry pochodne wyliczone matematycznie, które dobrze korelują z nasileniem objawów oraz służą analizie efektów leczenia i porównaniu badań wykonanych np. przed i po zabiegu operacyjnym.

współczynnik desaturacji DC
parametr WS

Wykresy rozkładu tętna i saturacji pokazują, ile wystąpiło poszczególnych wartości tętna i saturacji w trakcie całego badania

krzywa rozkładu tętna
krzywa rozkładu saturacji
parametry utlenowania krwi - tabela zbiorcza

Wyniki szczegółowe w formie tabelarycznej najważniejszych parametrów badania polisomnograficznego

podsumowanie raportu z badania poligraficznego

Zbiorcze podsumowanie wyników badania w formie tekstowej.

Podano warunki badania, uzyskane przez badanego wyniki, jak również zakresy norm dla głównych parametrów.

Całościowy obraz badania stwierdza, że badanie nie spełnia kryteriów rozpoznania zespołu ZOPS, czyli Zaburzeń Oddychania Podczas Snu. Drugim wnioskiem jest stwierdzenie Wzmożonej Oporności Górnych Dróg Oddechowych (WOGDO) i zasadności konsultacji laryngologicznej celem identyfikacji jej przyczyny.

Przeprowadzona konsultacja laryngologiczna stwierdziła istotne zwężenie jam nosa spowodowane skrzywieniem przegrody nosa. Zalecono chirurgiczną korektę skrzywienia, która powinna znacznie zmniejszyć lub zlikwidować dolegliwości i objawy Pacjenta.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *