Jest to jedna z fizykalnych metod badania układu przedsionkowego. Badany drepcze w miejscu z zamkniętymi oczami i wyprostowanymi do przodu ramionami. Chory z zaburzeniami obwodowymi wykonuje rotację wokół osi ciała w kierunku uszkodzonego błędnika. W zaburzeniach ośrodkowych zaburzenia są nieregularne. Istotne diagnostycznie jest odchylenie o min. 40 stopni.
Podobne posty
Guzy szyi – reguła 80
80% guzów szyi nie zwiazanych z tarczycą to nowotwory 80% nowotworowych guzów szyi występuje u mężczyzn 80% nowotworowych guzów szyi ma charakter złośliwy 80% nowotworów złośliwych szyi stanowią guzy przerzutowe 80% przerzutów na szyi –…
Charakter kaszlu, rodzaje plwociny
Suchy, nieproduktywny u chorych leczonych ACE inhibitorami (do 15% pacjentów)zakażenia wirusoweastmachoroby śródmiąższowe płucniewydolność serca Mokry, produktywny plwocina ropna – zakażenia bakteryjne, rozstrzenie oskrzeli, pęknięty ropień z drenażem do oskrzelaplwocina żółta – zakażenie wirusowe, zapalenie eozynofilowe…
Triada Gradeniego
Wyciek z ucha Podrażnienie nerwu trójdzielnego (neuralgia) Porażenie nerwu odwodzącego (podwójne widzenie) Często dodatkowo porażone są nerwy twarzowy, językowo-gardłowy i błędny. Mogą wystąpić objawy zapalenia błędnika. Typowo towarzyszy objawom głęboki, pulsujący ból głowy. Są to…
Próba przetokowa i objaw pseudoprzetokowy
Balon Politzera z oliwką wprowadza się do przewodu słuchowego zewnętrznego. Ucisk balonu powoduje oczopląs w kierunku chorego ucha (ucha z przetoką kanału półkolistego), natomiast aspiracja powietrza – oczopląs w przeciwnym kierunku. Objaw pseudoprzetokowy – u…
Skala rangowa zaawansowania choroby nowotworowej
I – nowotwór w najwcześniejszej fazie rozwoju (75-100% przeżyć 5-letnich) II – nowotwór w początkowej fazie rozwoju (50-75% przeżyć 5-letnich) III – nowotwór zaawansowany (25-50% przeżyć 5-letnich) IV – nowotwór bardzo zaawansowany (<25% przeżyć 5-letnich)
Próba Cottle’a
Jest to odciągnięcie skóry policzka do boku, co poszerza zastawkę wewnętrzna jamy nosa i ułatwia przepływ powierza przez nos, gdy jest dodatnia.