(22) 758-00-02
515-567-377


05-806 Komorów
ul. Brzozowa 77

Zabiegi

W gabinecie laryngologicznym wykonuję zabiegi w znieczuleniu miejscowym oraz te, które znieczulenia nie wymagają.
Zaletą dla Pacjenta jest krótki czas zabiegu oraz szybki powrót do normalnej aktywności, a proces gojenia nie zaburza lub bardzo nieznacznie zaburza normalne funkcjonowanie. Zwykle można wrócić do pracy następnego dnia.

Do zabiegów, które wykonuję w gabinecie należą:

1. KRIO – kryptoliza migdałków podniebiennych, zmniejszenie małżowin nosowych dolnych (konchoplastyka), zamykanie krwawiących naczyń w jamach nosa
2. LASER – usuwanie zmian rejonu głowy i szyi, koagulacja naczyń w jamach nosa i inne

Konchoplastyka małżowin nosowych dolnych

Przerost małżowin nosowych dolnych
Konchoplastyka KRIO małżowin dolnych

Moim Pacjentom proponuję konchoplastykę kriochirurgiczną – jest ona najmniej bolesna i nie wiąże się, w przeciwieństwie do pozostałych metod, z krwawieniem.

Opis zabiegu

Trwa około 20 minut i składa się z następujących etapów:

1. Znieczulenie – setony nasączone 2% lignokainą do obu przewodów nosowych (opcjonalnie) – 5 minut.
2. Kriochirurgiczna sonda nosowa jest umieszczana na powierzchni małżowiny, równolegle do niej i jej długiej osi.
3. Pierwsza aplikacja zimna przez okres 1-1,5 minuty (w tym czasie sonda przylega bardzo ściśle do powierzchni małżowiny i niemożliwe jej jest usunięcie).
4. Zatrzymanie przepływu gazu chłodzącego wewnątrz sondy powoduje jej ogrzanie i odklejenie się od powierzchni małżowiny w czasie około 3-4 sekund.
5. Przerwa 3 minutowa.
6. Druga aplikacja zimna przez okres 1-1,5 minuty.
7. Rozmrożenie i zakończenie zabiegu.

Pacjent może odczuwać niewielki ból bezpośrednio po zabiegu oraz schłodzenie dolnej części nosa i policzka. Nie występuje krwawienie.

W ciągu 1 tygodnia po zabiegu może utrzymywać się opuchnięcie małżowin oraz zwiększenie wydzielania śluzu w nosie na skutek toczącego się procesu przebudowy wnętrza małżowiny. Po tym okresie małżowiny ulegają trwałemu obkurczeniu i jamy nosa stają się drożne.

Celem zabiegu jest osiągnięcie trwałego udrożnienia jam nosa i całkowity brak konieczności używania kropli obkurczających błonę śluzową w celu swobodnego oddychania przez nos. U niektórych Pacjentów może wystąpić konieczność powtórzenia zabiegu po pewnym czasie (od miesięcy do lat), częściej u alergików.

Kryptoliza migdałków podniebiennych

Kryptoliza migdałków podniebiennych
Stan migdałków po kryptolizie

Małoinwazyjna, ambulatoryjna metoda zabiegowego leczenia brzydkiego zapachu z ust, nalotu na języku oraz w kryptach (dołkach) migdałkowych, nalotów na migdałkach podniebiennych i przerostu migdałków podniebiennych.

 

Opis zabiegu

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta poza tym, że powinien powstrzymać się od jedzenia i picia na 4 godziny przed. Zmniejsza to odruchy wymiotne i dyskomfort w trakcie procedury.

Zabieg nie wymaga narkozy i wykonywany jest całkowicie w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia.

Nowoczesna kriochirurgiczna sonda migdałkowa umożliwia przeprowadzenie zabiegu w sposób bezkontaktowy, co znacznie podnosi komfort Pacjenta.

Zabieg trwa od 20 do 30 minut. Bezpośrednio po nim gardło i migdałki podniebienne mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Stan taki utrzymuje się maksymalnie do tygodnia. Proces gojenia i spłycania oraz oczyszczania się krypt trwa około 2 miesięcy. Wtedy też można ocenić efekt zabiegu.

W celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa kryptolizy proszę Pacjenta o wypełnienie 2 kwestionariuszy – międzynarodowego kwestionariusza HALT (Halitosis Associated Life-quality Test) oraz oceniającego w ciągu 2 tygodni od zabiegu ból oraz obrzęk gardła. Różnica w sumarycznym wyniku kwestionariusza HALT przed zabiegiem i 2 miesiące po nim pozwala pośrednio ocenić subiektywną skuteczność zabiegu kryptolizy.

Koagulacja krwawiących naczyń

Koagulacja naczyń nosa

Schemat unaczynienia przegrody nosa

Na rysunku zaznaczono naczynia przegrody nosa, które zbiegają się w centralnym punkcie chrząstki, tworząc tzw. splot Kiesselbacha. Jest on najczęstszym miejscem występowania krwotoków z nosa podczas infekcji z katarem, gorączki, nadciśnienia tętniczego, czy leczenia przeciwkrzepliwego.

Małoinwazyjna metoda kriochirurgicznego lub laserowego leczenia krwotoków z jam nosa. Jeśli podczas infekcji z katarem lub bez niej pojawia się krwotok z nosa, najczęściej jest on spowodowany uszkodzeniem powierzchownych naczyń przegrody nosa. Zabiegowe zamknięcia krwawiącego naczynia bezboleśnie i na trwale rozwiązuje problem.

Zabieg koagulacji krwawiących naczyń

Przeprowadzany jest bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Nie jest bolesny. Pacjent nie musi byś do niego przygotowany – nie trzeba być na czczo i nie trzeba wcześniej pobierać krwi do badania. Przy pomocy odpowiedniej sondy kriochirurgicznej lub promienia lasera krwawiące naczynie koaguluje się u jego podstawy. Podczas jednego zabiegu można skoagulować kilka naczyń. Zabieg jest krótki, a uzyskany efekt najczęściej natychmiastowy i trwały. Gdyby zaszła potrzeba powtórzenia procedury w przyszłości – nie ma do tego przeciwwskazań.

Operacje w narkozie

Operacje w narkozie

Operacje wykonuję w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie. Są one zbyt bolesne lub niemożliwe do bezpiecznego wykonania bez pełnego uśpienia i zwiotczenia Pacjenta.

Poza rozległością zabiegu, co wiąże się z bólem, równie ważnym aspektem jest konieczność zachowania bardzo dużej precyzji moich ruchów w polu operacyjnym. Jest to szczególnie istotne w przypadku operacji wykonywanych z użyciem endoskopu, czy mikroskopu operacyjnego.

Do tych procedur należą: operacje krtani, przegrody nosa i zatok przynosowych (endoskopowa chirurgia zatok przynosowych), migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego oraz drenaż wentylacyjny ucha środkowego (ten zabieg może w niektórych sytuacjach być wykonany bez narkozy u osoby dorosłej).