Wywiad

Moim Pacjentem jest 67-letni mężczyzna. Zgłosił się z powodu bólów głowy w okolicy skroniowej i bólów prawego policzka. Nie zgłasza kataru, ale odczuwa wyraźną blokadę nosa przy schylaniu się i w pozycji leżącej. Około 25 lat temu podczas wbijania młotkiem gwoździ poczuł nagły ostry ból policzka prawego z niewielką raną skórną okolicy prawego policzka, ok. 3 cm poniżej oka. Rana zagoiła się bez komplikacji. Od tego jednak czasu podczas zbliżania magnesu do twarzy policzek wyraźnie się w jego kierunku uwypukla, a ciało obce jest przesuwalne pod skórą. Masowanie tego policzka nasila ból w tej okolicy Prosił o ocenę nosa i zatok.

Badania

W badaniu laryngologicznym nosa — znaczne skrzywienie przegrody w lewo w postaci listwy i kolca kostnego, zwężających lewą jamę nosa. Wtórnie widoczny jest nasilony kompensacyjny przerost prawej małżowiny nosowej dolnej. Nie widać w jamach nosa stanu zapalnego. Ten obraz potwierdza wykonane badanie TK zatok. Dodatkowo w prawym policzku badanie wykazało obecność metalicznego owalnego ciała obcego o wymiarach osiowych 3,8×1,6 mm. Jest to prawdopodobnie odprysk gwoździa, który od wielu lat zalega w tym rejonie. Chory rozważa jego zabiegowe usunięcie w znieczulaniu miejscowym.

TK zatok - mataliczne ciało obce policzka
Metaliczne ciało obce, kształtu owalnego, zlokalizowane w tkankach miękkich policzka prawego. Reaguje przyciąganiem na zbliżenie magnesu. Przesuwalne pod jego wpływem, ale nie jest wyczuwalne palpacyjnie pod skórą.
TK zatok - mataliczne ciało obce policzka
Metaliczne ciało obce, kształtu owalnego, zlokalizowane w tkankach miękkich policzka prawego. Wymiary w płaszczyźnie osiowej 3,8 x 1,6 mm. Fragment gwoździa odłupany podczas uderzenia młotkiem ponad 20 lat temu

Podziel się ze znajomymi

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.