Małoinwazyjna metoda zabiegowego leczenia brzydkiego zapachu z ust, nalotu na języku oraz w kryptach (dołkach) migdałkowych, nalotów na migdałkach podniebiennych i przerostu migdałków podniebiennych.

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta poza tym, że powinien powstrzymać się od jedzenia i picia na 4 godziny przed. Bycie na czczo zmniejsza odruchy wymiotne i dyskomfort w trakcie procedury.

Zabieg nie wymaga narkozy i wykonywany jest całkowicie w znieczuleniu miejscowym.
Nowoczesna kriochirurgiczna sonda migdałkowa umożliwia przeprowadzenie zabiegu w sposób bezkontaktowy, co znacznie podnosi komfort Pacjenta.

Zabieg trwa od 20 do 30 minut. Bezpośrednio po nim gardło i migdałki podniebienne mogą być zaczerwienione i nieco obrzęknięte. Stan taki utrzymuje się maksymalnie do tygodnia. Proces gojenia i spłycania oraz oczyszczania się krypt trwa około 2 miesięcy. Wtedy też można ocenić efekt zabiegu.

W celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa kryptolizy proszę Pacjentów o wypełnienie 2 kwestionariuszy – międzynarodowego kwestionariusza HALT (Halitosis Associated Life-quality Test) oraz oceniającego w ciągu 2 tygodni od zabiegu ból oraz obrzęk gardła. Różnica w sumarycznym wyniku kwestionariusza HALT przed zabiegiem i 2 miesiące po nim pozwala ocenić skuteczność zabiegu kryptolizy.